piątek, 16 września 2016


Ukąszenia u niemowląt - jak zapobiegać i leczyć ?


Sezon letni to wymarzony czas na wypoczynek, spacery po lesie czy leżakowanie nad wodą...Właśnie wtedy pragniemy jak najwięcej czasu spędzać z naszymi pociechami na świeżym powietrzu. Niestety piękna pogoda przynosi też towarzystwo owadów, które mogą być dla niektórych nawet zagrożeniem życia. Zwykle ukąszenia zostawiają na naszej skórze nieprzyjemny ślad, ale czasem wymagają interwencji lekarza.

Osy i pszczoły :

Aby uniknąć użądlenia, należy zamykać szczelnie jedzenie i picie na dworze, oraz dopilnować, żeby dziecko nie biegało boso po trawie. Kiedy znajduje się w pobliżu osa lub szerszeń, nie machajmy rękoma i nie wykonujmy gwałtownych ruchów, gdyż możemy je tylko rozłościć. A jeżeli już dojdzie do użądlenia przez osę - zrób okład z roztworu octu, a przez pszczołę - z sody oczyszczonej. Możesz tez podać dziecku wapno, a miejsce obrzęku posmarować fenistilem lub hydrokortyzonem (u niemowlaków lepiej po konsultacji z lekarzem). W sytuacji gdy ukąszenie nastąpiło w język lub gardło należy natychmiast podać kostki lodu do ssania lub zimny napój do picia, aby zmniejszyć obrzęk i zadzwonić po pogotowie, ponieważ może dojść do uduszenia. 




Nawet jeśli ktoś nie jest uczulony na jad osy lub pszczoły to warto jednak wiedzieć jak postępować podczas wstrząsu anafilaktycznego. Objawy jakie mogą nas zaniepokoić to: ostre zaczerwienienie i świąd skóry, nudności, wymioty, trudności z oddychaniem, zawroty głowy lub nawet utrata przytomności. Pierwsze co należy zrobić to usunąć żądło, a druga osoba w tym czasie dzwoni po pogotowie, następnie ułożyć dziecko w pozycji bocznej bezpiecznej. Żądła nie należy wyjmować pęsetą tylko zdrapać delikatnie tępą krawędzią nożyka lub odciąć wystające ponad skórę zbiorniczki jadowe i wyjąć żądło igłą. Jeżeli wiemy o uczuleniu na dany alergen (jad owadów, jedzenie lub leki) dobrze mieć zawsze przy sobie zastrzyk z adrenaliną, którą wstrzykujemy w mięsień uda lub ramienia podczas wstrząsu.

Kleszcze :

Jeżeli wybierasz się z dzieckiem na spacer do lasu czy parku, to lepiej jest się odpowiednio przygotować na spotkanie z niepozornymi stworzonkami, które mogą być jednak dla naszego zdrowia zagrożeniem.
Ukąszenie przez kleszcza może wywołać niebezpieczne choroby np. boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego bądź ostrożna i podczas wycieczki w lesie zabezpiecz wózek moskitierą, a starsze dziecko ubierz w długi rękaw, spodnie i czapkę (chociaż w upalne dni nie wyobrażam sobie tego ;) ). Kiedy wrócisz do domu rozbierz malucha, a najlepiej od razu chyba się wykąpać i sprawdzić całe ciałko czy nie ma czarnej, wystającej kropeczki (kleszcze najbardziej lubią okolice pachwin, gdzie skóra jest najbardziej delikatna). 
Jeśli jednak zauważysz tego małego nieprzyjaciela, usuń go natychmiast pęsetą lub specjalnym urządzeniem np. Trix, który kupisz w aptece ( absolutnie nie można niczym smarować kleszcza! ) a następnie zdezynfekuj miejsce ukąszenia. Może się zdarzyć tak, że nie uda Ci się wyjąć go w całości i pozostanie odwłok w skórze, wtedy udaj się najszybciej do lekarza. Obserwuj malca przez kilka dni czy zaczerwienienie, tzw. rumień się nie powiększa i czy nie ma objawów podobnych do grypy. Jeżeli cokolwiek zacznie Cię niepokoić zasięgnij porady lekarza.



Mamy też możliwość zaszczepienia siebie i dziecka (od 1 r.ż.) przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM). Obowiązkowa jest oczywiście wizyta u lekarza, a jeżli nie będzie żadnych przeciwskazań to można zacząć szczepienie ( potrzebne są 3 dawki ) i najlepiej zimą, żeby do wiosny się już uodpornić. 
Na boreliozę nie ma niestety szczepionki, dlatego starajmy się unikać kontaktu z kleszczami, ponieważ choroba ta jest trudna do zdiagnozowania, a jej leczenie trwa nawet kilka lat...

Komary :

Kto z nas nie został pogryziony przez te wredne stworzenia... :D My dorośli potrafimy sobie poradzić z ukąszeniami, ale dla niemowlaka czy starszych dzieci jest to jednak bardzo uciążliwe i niebezpieczne, ponieważ często dochodzi do zadrapań, które mogą spowodować infekcje bakteryjne. 



Aby zapobiec tym nieprzyjemnościom staraj się często obcinać paznockie dziecku, a w oknie pokoju Twojego maleństwa zamontuj cienką siatkę lub gazę. Swędzące miejsca można okładać kompresem z sody oczyszczonej, octu lub smarować maścią fenistil. Dorośli natomiast mogą przyjmować wit. b1, dzięki której nasza skóra zacznie wydzielać zapach nieprzyjemny dla komarów. Z naturalnych sposobów polecam olejki eteryczne np. cytrynowy, goździkowy, lawendowy lub bazyliowy, które najlepiej dodać wieczorem (kiedy nasza pociecha słodko śpi ) do zapalonej świecy lub kominka aromaterapeutycznego. Natomiast miłośników ogrodu zachęcam do zasadzenia na balkonie lub blisko okien lawendy, pelargoni czy plektrantusa (tzw. komarzycy) - ich zapach skutecznie odstraszy komary i muchy.

Bezpieczne środki dostępne w aptece przeciw komarom i kleszczom :


  • Dla dzieci po 1 r. ż. : Sio Natural - płyn na skórę zawierający pantenol i olejki eteryczne i Komaroff - spray zawierający także pantenol, glicerynę i naturalny olej andiroba.
  • Polecam także opaski na rękę lub plastry na wózek z firmy Mosbito lub Komarstop.
  • A dla starszych dzieciaczków (którym jesteśmy w stanie wytłumaczyć, aby się nie lizały lub nie wkładały rączek do buzi ;D ) jest wiele innych sprayów np. Orinoko junior, Autan Junior czy Off Junior. 

Preparaty łagodzące ukąszenia :

Dapis żel, Entil żel lub plasterki, Fenistil żel, Hydrokortyzon w żelu 0,5 % (ostrożnie).
Wszystkie powyższe preparaty można stosować po 1 r.ż. (smarować tylko punktowo i przez kilka dni) a niemowlakowi można podać calcium w syropie. Kiedy jednak objawy nie ustępują i w razie niepokojących nas objawów (gorączka czy powiększający się obrzęk skóry) udać się do lekarza. 

Czasami niestety jest też tak, że nawet unikając miejsc sprzyjających owadom, psikając się tymi wszystkimi sprayami czy nawet jeśli obsadzimy sobie cały dom w tej komarzycy, to i tak zostajemy pogryzieni :O Tak więc nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Wam powodzenia i oby tylko nasze maluszki zostawiły w spokoju te paskudne stworzonka! :*

1 komentarz:

  1. Kleszcze są bardzo niebezpieczne dla dzieci, ze względu na boreliozę która mogą zarazić. Warto wejść na https://boreliozaonline.pl/rozpoznanie-boreliozy/ i zobaczyć jak wyglądają pierwsze objawy boreliozy, tak aby jak najwcześniej ją rozpoznać.

    OdpowiedzUsuń